Jak i kiedy użyć prostownika do ładowania akumulatora samochodowego?

0
Share

Akumulator jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia samochodu. Jego uszkodzenie, np. poprzez rozładowanie spowoduje całkowite unieruchomienie pojazdu. Nowoczesne samochody posiadają dużo większy pobór prądu niż samochody produkowane jeszcze kilkanaście lat temu. Dlatego ważne jest zapewnienie akumulatorowi warunków do pracy z najwyższą wydajnością.

Kiedy ładować akumulator?

Jazda na krótkim dystansie po mieście powoduje, że akumulator nie jest w stanie naładować się do pełna co z czasem prowadzi do jego uszkodzenia. Kolejną sytuacją, w której poziom naładowania baterii systematycznie spada są zimne dni, kiedy samochód nie jest używany. Dodatkowo jeśli np. podczas postoju włączone jest radio lub światła to również będzie to miało znaczący wpływ na poziom naładowania akumulatora. Warto wtedy profilaktycznie np. raz na 2-3 miesiące naładować akumulator. Należy również pamiętać, że pojemność akumulatora spada wraz z jego użytkowaniem. Po kilku latach będzie on posiadał znacząco mniejsze możliwości magazynowania energii w porównaniu do nowego urządzenia. Każdy samochód potrzebuje do uruchomienia odpowiedniego prądu rozruchowego, który określa stosowna norma. Jeśli akumulator nie poprzez zbyt niski poziom naładowania nie będzie w stanie go wygenerować to użytkownik nie będzie mógł uruchomić pojazdu.

Jak używać prostownika?

Nowoczesne prostowniki elektroniczne posiadają wbudowane czujniki, które samodzielnie dobiorą odpowiedni prąd i napięcie ładowania do akumulatora. Ważne jest jednak zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas procesu ładowania. Podczas podłączania w pierwszej kolejności podłączamy przewód czarny do zacisku z symbolem ,,-” a w następnej kolejności przewód czerwony do zacisku z symbolem ,,+”. Podczas odłączania należy postępować w odwrotny sposób. W pierwszej kolejności należy odłączyć przewód o biegunowości dodatniej, a następnie o ujemnej.
Jeśli nie posiadamy prostownika uniwersalnego elektronicznego, który samodzielnie dobierze wartość prądu i napięcia ładowania powinniśmy zwrócić uwagę na napięcie znamionowe akumulatora. Podanie napięcia o nieprawidłowej wartości może doprowadzić do uszkodzenia baterii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *