Jak prawidłowo używać kul ortopedycznych?

0
Share

Niekiedy sytuacja w życiu zmusza nas do tego, aby przez jakiś czas używać kul ortopedycznych. Niestety, jako że jest to dla większości pierwszy kontakt z takim przyrządem, popełniane są liczne błędy, mogące rzutować na procesie rekonwalescencji i opóźnić szybki powrót do zdrowia. Jak prawidłowo używać kul ortopedycznych? O czym należy pamiętać, a czego być może unikać?

Prawidłowe dobranie kul

W sytuacji, gdy potrzebne będą kule do chodzenia, na samym początku kluczowe jest to, aby je poprawnie dobrać. Być może nie każdy o tym wie, lecz na rynku dostępne są kule łokciowe, a także kule pachowe. I wbrew pozorom różnice pomiędzy nimi są nie tylko w wyglądzie i miejscu podparcia, lecz przede wszystkim w sytuacji, w jakiej powinno się je używać.
W zdecydowanej większości poleca się, aby używane były tradycyjne kule ortopedyczne łokciowe, które stanowią przeważającą większość użytkowanych modeli. Co jednak w przypadku wersji pachowej? Kiedy powinno się jej używać? Powinna ona być wybierana jedynie wtedy, gdy posiada się niesprawne dłonie, co utrudniałoby w znaczący sposób korzystanie z kul łokciowych. W innym przypadku używanie takich kul będzie po prostu bardzo niewygodne.

Jedna czy dwie kule?

Kolejnym bardzo często zadawanym pytaniem jest to, czy powinno się używać tylko jednej kuli, czy może dwóch? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zawsze lekarz powinien udzielić takiej informacji, że powinno się używać dwóch kul. Dzięki temu wysiłek podczas chodzenia o kulach jet mniejszy, a także mniejsze jest obciążenie takim działaniem kręgosłupa.
Oczywiście często z różnych powodów nie można nabyć dwóch kul i konieczne staje się używanie jednej. Jest to możliwe i zgodne ze sztuką rehabilitacji, lecz w taki wypadku pamiętać należy o tym, że kula musi być trzymana w ręce znajdującej się po drugiej stronie, niż noga objęta urazem.

O czym jeszcze powinno się pamiętać?

Chodzenie o kulach jest procesem trudnym, przez co sprawia wiele kłopotów. Warto więc wiedzieć, o czym powinno się podczas tego procesu pamiętać.
Przede wszystkim zwrócić należy uwagę, aby kula podążała równomiernie za rehabilitowaną dolną kończyną. Dzięki temu jest odpowiednio obciążana. Bardzo ważne jest także to, aby kule odpowiednio pewnie i równomiernie trzymać w dłoniach, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *