Na co zwrócić uwagę wybierając domofon do domu?

0
Share

Domofon jest bardzo ważnym urządzeniem, które zwiększa poczucie bezpieczeństwa domowników. Możliwe dzięki niemu jest ograniczenie dostępu niepowołanych osób do terenu posesji. W zależności od potrzeb należy zwrócić uwagę na różne funkcje, które oferują nowoczesne urządzenia.

Domofon – co to jest?

Domofon pozwala na komunikację głosową, a w przypadku nowoczesnych urządzeń również wideo na nieduże odległości. Większość zestawów składa się unifonu (lub ich większej ilości) oraz bramofonu. Unifon jest to jednostka znajdująca się wewnątrz. Bramofon z kolei montuje się przy wejściu do budynku lub na teren posesji.

Jak wybrać domofon?

Podstawowym kryterium wyboru domofonu powinna być liczba mieszkań jaka będzie korzystać z urządzenia. Domofony jednorodzinne przeznaczone są dla pojedynczego mieszkania/domu. Posiadają one tylko jeden unifon i jeden bramofon. Na rynku można znaleźć jednak również urządzenia dwurodzinne oraz domofony wielorodzinne. Tego typu urządzenia posiadają jeden bramofon oraz liczbę unifonów uzależnioną od ilości mieszkań. Ciekawym rozwiązaniem są również wideodomofony. Poza komunikacja głosową pozwalają również na przesłanie obrazu, a niektóre modele również na jego zapis.

Domofony bezprzewodowe

Wszędzie tam, gdzie montaż urządzenia byłby utrudniony, lub gdy użytkownikowi zależy na szybkości montażu doskonale sprawdzą się domofony bezprzewodowe. Posiadają one najczęściej kilkadziesiąt metrów zasięgu pomiędzy unifonem, a bramofonem. Pozwala to na swobodne korzystanie z urządzenia w dowolnym miejscu w domu. Takie rozwiązanie sprawdzi się również doskonale w przypadku osób starszych czy chorych, ponieważ unifon można wtedy umieścić w miejscu, w którym dana osoba przebywa.

Wideodomofony – co to?

Najnowocześniejszymi rodzajami domofonów są wideodomofony. Urządzenia te posiadają wbudowaną kamerę w bramofon, dzięki czemu można zobaczyć co dzieje się na zewnątrz. Tego typu urządzenia szczególnie sprawdzą się na dużych posesjach, gdzie nie ma możliwości obserwacji ogrodzenia z domu. Dodatkowo niektóre wideodomofony posiadają również funkcję nagrywania, dzięki czemu można w prosty sposób sprawdzić czy pod nieobecność w domu, ktoś próbował odwiedzić nasz dom.

Related Posts
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *